جمعه 28 دي 1397  
English خانه تماس با ما نقشه سایتبسیج خواهران
نقش دفاعی زنان در تاریخ معاصر ایران
تاریخ معاصر ایران، شاهد گویایی برای حضور همه جانبه و فعالانه زنان مسلمان ایران، در صحنه های گوناگون دفاعی رزمی، سیاسی و اجتماعی می باشد. خصوصا هنگامی که احساس شود ارزش های اسلامی در معرض خطر قرار گرفته است دیگر هیچ نیرویی تاب مقاومت در برابر شور انقلابی زنان را ندارد..
با نگاهی کوتاه به شکل گیری نهضت مشروطه، در می یابیم هر جا که اعتراض و نارضایتی عموم مردم به صورت تجمع و تظاهرات و سر دادن شعار رخ داده است زنان نیز در کنار مردان حاضر بوده و دلیرانه از حقوق مردم جامعه دفاع می کردند. در دوران مشروطه، اعتصابات و اعتراضات عمومی مردم، به خصوص در تهران، تبریز، اصفهان، شیراز، رشت و مشهد، همواره شاهد حضور زنان در صحنه برای دفاع از ارزش های دینی و تقویت روحیة مردان بوده است. به هر حال دخالت و مشارکت زنان در نهضت های ملی و اسلامی از دیر باز تاکنون غیر قابل انکار می باشد. به طوری که دولتمردان و حکام وقت به نقش حساس و حیاتی زن پی برده بودند. آنان می دانستند که زنان با قیام خود، مردان را به میدان می کشانند و در صدد بر آمدند تا با نقشه هایی شوم زنان را از میدان مبارزه خارج سازند. تداوم این توطئه ها از زمان قاجار تا حکومت رضاخان منجر به بررسی راه هایی برای به انحراف کشاندن و مصرفی نمودن بانوان شد. برای سرکوبی قهر انقلابی یک ملت کافی است تا زنان آن ملت را از ایفای نقش اساسی و اصلی خویش باز داشته و از آنان افرادی تجمل گرا، خوشگذران و بی دین ساخت. دقیقا در همین راستا بود که سیل انبوه کتاب های داستان، شعر، نمایشنامه ها، مجلات و روزنامه ها با مضامین عشقی و موضوعات جنسی برای انحراف اذهان، به سوی خصوصا زنان جامعه، سرازیر شد. مراکز فحشا، قمارخانه ها، شراب فروشی ها و سینماها نیز به سهم خود سبب تقویت افکار منحرف را فراهم می آوردند. ولی هشیاری و بیداری زنان مسلمان ایران توطئه های شوم مزدوران استکبار را خنثی می ساخت..
در مسئله کشف حجاب، که با شکست کامل روبرو شد، اعتقاد راسخ و تزلزل ناپذیر زنان مسلمان به ثبوت رسید. زنان با حفظ حجاب خویش، حتی در زیر لگدهای عمال حکومت وقت، حاضر به واگذاری چادر نبودند و این مبارزه ای بود فراگیر علیه نابودی و فراموشی سنتهای اسلامی و حکایت از شعور بالای سیاسی مردم و زنان ایران می کرد. بدیهی است، که در یان میان بعضی از زنان، فریب مظاهر دروغین و پوچ فرهنگ های بیگانه و تبلیغات برای اشاعة آنها را خورده و تحت عناوین جعلی از قبیل تجددگرایی و پیشرفت در دام خود فراموشی و خدا فراموشی گرفتار آمدند. اما سخن ما، از زن ایرانی است. زن مسلمان ایرانی که شیفتة آداب و سنن اسلامی است و بارها با حضور محجوبانه خود در تظاهرات علیه رژیم های منحوس و سر سپرده، مشت محکمی بر دهان یاوه گویان زد. حضور زنان شیردل با اطفال در آغوش کشیده در مقابل مسلسل ها و تانکهای دژخیمان رژیم پهلوی موجد مردانگی و فداکاری ثبت نشده و مثال زدنی آنان در تاریخ معاصر می باشد. زنانی که بر علیة قضیة کشف حجاب دست به تظاهرات عظیمی زده و خواستار آزاد بودن در رفتار بر اساس اسلام بودند. همت و فداکاری زنان مجاهد، فعال و کارآمد بودن ایشان، ایستادگی در مقابل ستم با مشت های گره کرده، تحمل رنج ها و مصائب با وجود از دست دادن فرزند، شوهر و برادر دلالت بر جلوة نور قرآن و اسلام در قلوب آنها می کند و ایشان را در ردیف زنان بزرگ صدر اسلام قرار می دهد.
حضرت امام خمینی «ره» بنیان گذار کبیر انقلاب اسلامی ایران، در قسمتی از فرمایشات خویش در تجلیل از زنان می فرماید:
من از شجاعت های زنان ایران ... احساس غرور می کنم. شما زنان دلیر در این پیروزی، پیشقدم بوده و هستید، شما مردان را تشجیع کردید. ما همگی مدیون شجاعت های شما، زنان شیردل هستیم.»
از دیدگاه حضرت امام، قدرت مردان به هنگام نبرد، با دیدن مشارکت زنان در جنگ، دو چندان می گردد زیرا که اصولا مردان نسبت به زنان حساس بوده  و رفتار و گفتار زنان در ایجاد جنبش و حرکت در مردان تأثیر بسزایی دارد. اما اوج شجاعت، شکوه و ایثار زنان مسلمان ایرانی در جریان جنگ تحمیلی و دوران هشت سال دفاع مقدس مشاهده می گردد. پس از تجاوز دشمن بعثی به میهن اسلامی ما، در حالی که بسیاری از اهالی شهرهای مرزی، به سوی مناطق امن تر گریخته بودند، تعدادی از زنان و دختران جوان علیرغم همة احتمالات موجود مبنی بر اسارات، شکنجه، آزار و کشته شدن توسط متجاوزین، در شهرها با اراده ای استوار باقی ماندند و به دفاع از دین و میهن برخاستند. انجام خدمات پشتیبانی و امداد رسانی نیز به عهدة ایشان بود. مادران و همسران مؤمن و انقلابی به دلیل داشتن درک درستی از شرایط موجود، با تشویق و ترغیب پسران، دختران و شوهران خویش، نیروی انسانی لازم برای دفاع از مرزهای میهن اسلامی را تأمین می نمودند. در ماه های آغازین جنگ، به دلیل فقدان امکانات لازم، و عدم سازمان دهی نیروها، رزمندگان اسلام نیاز شدیدی به حمایت و پشتیبانی داشتند. زنان با تلاشی وصف ناپذیر، در کار تدارکات و پشتیبانی فعالیت کرده و وجودشان در جای جای جبهه های نبرد حق علیه باطل چه در نقش یک رزمندة مسلمان و چه به عنوان امدادگر و یا کسی که در کار تهیه و جمع آوری کمک های مردمی بود، اسباب دلگرمی رزمندگان و ملت ایران را فراهم می آورد. از طرفی حضور خانواده ها و خصوصا زنان در شهر و رفت و آمد آنها در شرایط جنگی نشان می داد که هنوز زندگی جریان داشته و اراده های پولادین زنان با واژة تسلیم شکست هیچ آشنایی ندارد.
آنها که شب و روزشان را در راه کمک و یاری رساندن به رزمندگان اسلام سپری می کردند، و سر از پا نمی شناختند.
کدام رزمنده ای با دیدن این مناظر، متأثر نگشته و روحیه و عزمش تقویت و راسخ نمی گردد. غیرت مردان اجازه نمی دهد تا در مقابل دیدگان آنها، زنان شان را به اسارت و بندگی گرفته و مورد اذیت و آزار قرار دهند. به درستی که زنان پی به اهمیت نقش خود برده و با ظرافت هر چه تمام تر به ایفای آن پرداختند. در همین رابطه حضرت امام «ره» فرمود:
زن ها هستند که ملت ها را تقویت می کنند، شجاع می کنند ...
نقش زنان در دفاع از ارزش های اسلامی و ملی بسیار حائز اهمیت می باشد. این دفاع متعلق به مناطق خاصی نیست. چه در داخل شهرها باشد، چه در جبهه های نبرد، چه مبارزة مستقیم باشد چه یاری رساندن به رزمندگان، تقویت روحیة ایشان و پرستاری از آنها. زیرا دفاع در نفس خود نوعی مبارزه محسوب می گردد. مجددا به فرمایشات حضرت امام استناد می کنیم: شما بانوان در پشت جبهه آن فعالیتی را می کنید، که آن سلحشوران در جبهه ها ...
یعنی مبارزة زنان در پشت جبهه ها، برابر است با مبارزة مسلحانة مردان در خطوط مقدم جبهه و جنگ. پس از انقلاب اسلامی شاهد حضور جدی تر زنان در صحنة دفاع می باشیم. همان طور که می دانیم به دنبال فرامین حضرت امام «ره» که ناشی از ژرف اندیشی و بینش عمیق ایشان بود سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، به منظور دفاع از مرزهای میهن اسلامی، کمیتة انقلاب اسلامی برای حفظ امنیت داخلی و بسیج مستضعفین به جهت داشتن آمادگی لازم دفاعی در امور غیر مترقبه و بهره برداری از نیروهای مردمی در صورت لزوم، تشکیل گردیدند. عضویت فعال زنان در هر یک از این نهادهای مقدس و انجام وظیفه در راستای مأموریت های محوله، بیانگر سهم مؤثر آنان در حفاظت از انقلاب و دفاع از دستاوردهای انقلاب می باشد. ضمن این که بسیج خواهران همزمان با تشکیل بسیج به منظور جذب، سازمان دهی و آموزش زنان داوطلب در سال 1358 بنیان نهاده شد. آموزش نظامی خواهران بسیجی یکی از وظایف مهم بسیج خواهران بود که به طور جدی و فراگیر از سال 64 آغاز و در سراسر کشور به مورد اجرا گذاشته شد. در میان شهدای جنگ تحمیلی به پاسداران و بسیجیان زن شهید نیز بر می خوریم.
در همین راستا بسیج خواهران دانشگاه علوم پزشکی اراک در مردادماه سال 1380 تشکیل گردید که اهم فعالیتهای آن بشرح ذیل می باشد:
-ثبت نام و سازماندهی خواهران بسیجی
-برگزاریکلاسهای مختلف آموزشی
-برگزاری اردوی های زیارتی ،سیاحتی
-برگزاری مراسمات مذهبی بمناسبت های مختلف
-برگزاری جلسات قرائت قرآن
-برگزاری مراسم هفته بسیج
-یرگزاری مسابقات مختلف قرآنی و کتابخوانی
 
 
در باره استان
در باره دانشگاه
تماس با ما
نقشه سایت 
راهنمای سرویسهای تحت وب
پست الکترونیک 
سامانه سیب 
طراحی و اجرا: اداره آمار و فن آوری اطلاعات دانشگاه
Copyright © 2010 Arak University of Medical Sciences - All rights reserved