جمعه 28 دي 1397  
English خانه تماس با ما نقشه سایت
1397/2/16 يكشنبه قائم مقام معاونت اجتماعی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در اراک عنوان کرد؛ لزوم توجه جدی به سلامت در سیاست گذاری دستگاه های اجرایی/با توسعه و پیشرفت در جامعه تهدیدها در حوزه سلامت جدی تر و ابزار مقابله با آن پیچیده تر شد

قائم مقام معاونت اجتماعی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: دستگاه های اجرایی باید سیاست هایی را اتخاذ کنند که ضمن توسعه و پیشرفت کشور، به مقوله سلامت نیز توجه جدی داشته باشد.

به گزارش وب دا مرکزی، دکتر علی اصغر فرشاد در اولین مجمع سلامت شهرستان اراک، افزود: در دهه ۶۰ ارائه خدمات اولیه بهداشتی و درمانی که حداقل های نیازهای درمانی را تامین کند در اولویت قرار داشت، در حالی که شاهد هستیم امروز اجتماعی شدن نظام سلامت کشور اولویت دولت است.

وی اظهار داشت: در گذشته توسعه شبکه های بهداشتی در مناطق مختلف ابزار ارائه خدمات اولیه بهداشتی بود و در جامعه امروز نیز با اجتماعی شدن سلامت باید نسبت به ابزار عملیاتی شدن آن آگاهی داشته باشیم.

قائم مقام معاونت اجتماعی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بیان کرد: در سلامت معنوی گفته می شود که اگر انسان به ریسمان الهی وصل شود، قدم بزرگی در جهت سلامت برداشته است و اگر وابسته به خرافات باشد سلامتش تهدید می شود که این مهم مورد تایید بهداشت جهانی قرار دارد.

وی تصریح کرد: ده درصد عوامل دخیل در سلامت متاثر از نسل های گذشته و ژنتیک، ۱۰ درصد متاثر از سیاست های وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و ۸۰ درصد متاثر از مسائل اجتماعی در بطن جامعه است که وزارت بهداشت نیز نقشی در آن ندارد.

دکتر فرشاد خاطرنشان کرد: در گذشته تهدیدهای سلامت و ابزار مقابله با آن سنتی و ساده بود اما هر چه توسعه اتفاق افتاد، تهدیدها جدی تر و ابزار مقابله با آن پیچیده تر شد.

وی گفت: اتخاذ سیاست های دستگاه ها و نهادها در اجرای برنامه های مورد نظر برای رسیدن به توسعه، نقش مهمی در سلامت دارد و باید ضمن اقداماتی که در راستای توسعه پایدار انجام می شود، اهمیت سلامت نیز مورد توجه قرار گیرد.

قائم مقام معاونت اجتماعی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در پایان ضمن تاکید بر سلامت در همه سیاست ها، افزود: سیاست گذاری همه دستگاه ها از جمله برنامه های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در اجرای برنامه های نشاط آور و وزارت جهادکشاورزی برای تامین امنیت غذایی مردم و ... از اهمیت بسیار در نظام سلامت برخوردار بوده و اجتماعی شدن سلامت نیز با همین رویکرد شکل گرفته است.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری مرکزی نیز در این جلسه با تاکید بر افزایش سواد سلامت خانوارها، گفت: اطلاع رسانی و آشنایی اقشار مختلف مردم از مضرات استفاده از مواد غذایی ناسالم و غیراستاندارد، نقش مهمی در تامین سلامت در جامعه دارد.

فتح الله حقیقی افزود: سند امنیت غذایی استان مرکزی نقشه راه در پیشبرد امور سلامت محور و تضمین کننده سلامت چرخه غذایی استان است که در 6 ماهه سال جاری تدوین و برای اجرا به دستگاه های مربوطه ابلاغ می شود.

وی اظهار داشت: دسترسی به غذای سالم و نظارت اصولی بر چرخه تولید از مزرعه تا سفره، محوریت سند امنیت غذایی استان مرکزی بوده و با نهادینه سازی الگوی زیستی، رفتار غذایی و خودمراقبتی در جامعه می توان به اهداف سلامت دست یافت.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری مرکزی، بیان کرد: وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و دانشگاه علوم پزشکی در حوزه اجرای برنامه های نظام بهداشت و درمان تنها سهم 20 درصدی داشته و 80 درصد آن مربوط به سایر دستگاه ها و اقشار مختلف مردم است.

وی خاطرنشان کرد: امروز به برکت جمهوری اسلامی بیماری‌های واگیردار در کشور کنترل و و مرگ‌ و میر ناشی از این بیماری ها کاهش یافته است.

حقیقی، دغدغه و مشکل امروز کشور را بیماری‌های غیرواگیر دار عنوان کرد و افزود: منشاء اصلی این بیماری ها نظام مند نبودن اصول صحیح تغذیه است.

وی گفت: اکنون بیش از 50 درصد افراد جامعه دچار اضافه وزن هستند که در نتیجه بیماری‌های غیرواگیر را بدنبال دارد.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری مرکزی در پایان بیان کرد: اگر زنجیره و نقش آحاد عموم جامعه در حفظ سلامت غذایی کامل نشود، نمی توان به اهداف مورد نظر در سند امنیت غذایی دست یافت. 

فرماندار اراک نیز در ادامه این مراسم، گفت: جهادکشاورزی به عنوان متولی تولید محصولات کشاورزی در تولید محصولات کشاورزی به تامین سموم و کود بسنده کرده و نیاز است تا در حوزه بررسی دقیق سلامت محصولات کشاورزی نیز وارد شود.

دکتر حسین بختیاری افزود: جای نظارت کارشناسان بر تولید محصولات کشاورزی سالم بهداشتی، خالی است و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در این مقوله از کمترین جایگاه برخوردار است.

وی اظهار داشت: سهم جهادکشاورزی به عنوان متولی تامین بخش عمده محصولات مصرفی نامشخص است و لازم است سهم وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در مقوله خوراکی ها بیشتر شفاف سازی شود.

فرماندار اراک بیان کرد: در سطح جامعه بیماری های غیرواگیرداری وجود دارد که قابل کنترل هستند و علت عمده این بیماری ها، مصرف خوراکی های نامناسب و شیوه غلط تغذیه است.

دکتر بختیاری در پایان گفت: با وجود تصور موجود که آلودگی هوای اراک عامل بیماریهای سرطانی است، بیماری های گوارشی بخش قابل توجهی از علت ابتلا به سرطان را در اراک شامل می شود که با مصرف مداوم غذای آماده ارتباط تنگاتنگ دارد.

منبع: روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی اراک
بیشتر
نسخه قابل چاپ


در باره استان
در باره دانشگاه
تماس با ما
نقشه سایت 
راهنمای سرویسهای تحت وب
پست الکترونیک 
سامانه سیب 
طراحی و اجرا: اداره آمار و فن آوری اطلاعات دانشگاه
Copyright © 2010 Arak University of Medical Sciences - All rights reserved