چهارشنبه 30 خرداد 1397  


English
|
خانه
تماس با ما
نقشه سایت


 تعداد بازديد اين صفحه: 41544
تعداد بازديد از سايت: 75655074
تعداد بازديد زيرپورتال: 2648533
اين زيرپورتال امروز: 484
در امروز: 25936
اين صفحه امروز: 4
اخبار سلامت

استاندار مرکزی؛ نوسازی مرکز آموزشی درمانی حضرت ولیعصر (عج) اراک از پروژه های اولویت دار استان

استاندار مرکزی گفت: نوسازی و ساخت ساختمان جدید مرکز آموزشی درمانی حضرت ولیعصر (عج) اراک از پروژه های اولویت دار استان است که باید فارغ از حاشیه با نظارت و توان اجرایی قوی دنبال شود.

به گزارش وب دا مرکزی، محمد حسین مقیمی در جلسه بررسی مسائل و مشکلات بیمارستان ولی عصر(عج) اراک، افزود: سیاست کلان دولت بهبود و ارتقای سلامت جامعه به عنوان زیرساخت توسعه پایدار است و باید از همه ظرفیت ها در بخش دولتی و خصوصی برای چاره یابی و گره گشایی از طرح های نیمه تمام درمان استان بهره گرفته شود.

وی اظهار داشت: وقت کشی در اجرای پروژه ساخت ساختمان جدید مرکز آموزشی درمانی حضرت ولیعصر (عج) اراک جایز نیست و این پروژه باید هرچه سریعتر آغاز شود؛ باید ظرف دو ماه آینده تکلیف تعیین پیمانکار و گزینه های تامین مالی این پروژه نهایی شود.

استاندار مرکزی بیان کرد: راهکارهای متعدد دیگری به جز تبدیل به احسن خوابگاه حضرت معصومه (س) از جمله بهره مندی از منابع فاینانس، فروش زمین های مازاد و اجاره املاک در اختیار دانشگاه نیز وجود دارد که دانشگاه علوم پزشکی اراک مکلف است در زمان دو ماه فرصت خود، زمینه های استفاده از آنها را ارزیابی کند.

وی عنوان کرد: اگر تصمیم گیری‌ها در زمان مناسب انجام شود و در زمان مقرر امور اجرایی پروژه‌های صورت گیرد بسیاری از مشکلات ایجاد نخواهد شد.

مقیمی در پایان به اهمیت و نقش مرکز آموزشی درمانی حضرت ولی عصر(عج) به عنوان یکی از بیمارستان‌های فعال و خوب کشور و پوشش کثیر بیماران تاکید کرد و ادامه داد: این مرکز در شان مردم اراک نیست و باید تمهیداتی اندیشیده شود تا نقش خدمات رسانی این مرکز حفظ شود.

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی اراک نیز در ادامه این جلسه گفت: مرکز آموزشی درمانی حضرت ولیعصر (ع) اراک به عنوان مرکز مادر تخصصی درمان و فوریت های پزشکی استان مرکزی از اهمیت زیادی برخوردار است و تعیین تکلیف پروژه نیمه کاره بازسازی آن پس از هشت سال بزرگترین مطالبه حوزه درمان استان محسوب می شود.

دکتر حسن طاهراحمدی افزود: نوسازی این مرکز در 13 طبقه با تجهیزات و امکانات مدرن پیش بینی شده و در آخرین برآورد مالی، برای ساخت و بهره برداری از آن به یکهزار و 170 میلیارد ریال سرمایه نیاز است.

وی اظهار داشت: در حال حاضر به عت فرسودگی فضای این مرکزی با وجود امکانات و سرویس دهی مناسب سطح رضایتمندی مردم از خدمات مطلوب نیست و باید ریشه اصلی این معضل یعنی غیراستاندارد بودن فضا حل شود.

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی اراک بیان کرد: در حال حاضر در تمامی روزهای هفته ضریب اشغال تخت مرکز آموزشی درمانی حضرت ولیعصر (ع) اراک بین 100 تا 120 درصد است و کادر درمانی این مرکز مجبورند برای سرویس دهی به بیماران در راهروها و فضاهای ترددی تخت بستری نصب کنند که این در شان مردم اراک و استان مرکزی نیست.

وی عنوان کرد: به منظور شروع عملیات نوسازی مرکز آموزشی درمانی حضرت ولیعصر (عج) نیاز است پیش از آن بخش دیالیز این مرکز به مرکز آموزشی درمانی امیرکبیر منتقل شود که برای آماده سازی محل استقرار این بخش به 15 میلیارد ریال اعتبار نیاز می باشد.

دکتر طاهراحمدی افزود: بخشی از خدمات اورژانس و فوریت های پزشکی این مرکز نیز به دلیل احتمال آسیب با شروع عملیات نوسازی باید به مرکز آموزشی درمانی حضرت امیرالمومنین (ع) اراک منتقل شود که برای آماده سازی این دو پروژه به مساعدت وزارتخانه و استانداری در راستای تامین حداقل 60 میلیارد ریال اعتبار نیاز است.

وی بیان کرد: این طرح مهم درمانی تاکنون تنها در حد 15 درصد پیشرفت فیزیکی داشته اما در نشست های اخیر با مقامات ارشد استانی قرار است از محل فروش اموال مازاد و کمک خیران، ساخته شود.

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی اراک در پایان گفت: در حال حاضر منابع اعتباری تخصیصی پروژه نوسازی مرکز آموزشی درمانی حضرت ولیعصر (عج) 140 میلیارد ریال است و بستر انجام مراحل اسکلت بندی این پروژه مهم فراهم می باشد.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی اراک نیز در این جلسه گفت: در حال حاضر مرکز آموزشی درمانی حضرت ولیعصر (عج) در ارائه خدمات با فشارهای اجتماعی مواجه است و اگر انتقال بخش های دیالیز و اورژانس پیش از شروع ساخت و ساز انجام نشود، مشکل آفرین خواهد بود.

دکتر حسین سرمدیان افزود: مرکز آموزشی درمانی حضرت ولیعصر (عج) اراک علاوه بر سرویس دهی به بیماران استان مرکزی به استان های همجوار نیز خدمات درمانی ارایه می دهد و باید در سایه برنامه و نظم، اجرای عملیات نوسازی آن پیش برود که کمترین تبعات و خللی را در چرخه درمانی استان ایجاد نکند.

گفتنی است بیمارستان ولیعصر (عج) اراک با قدمت 61 ساله برای جمعیت 50 هزار نفر ساخته شده و امروز توان پاسخگویی به جمعیت 550 هزار نفری این کلانشهر را ندارد.

شایان ذکر است طرح نوسازی این بیمارستان از سال 84 آغاز شد و مقرر بود در 13 طبقه با 320 تخت احداث شود اما به علت نبود اعتبار و محقق نشدن وعده ها هم اینک با 15 درصد پیشرفت فیزیکی در حد فونداسیون متوقف شده است.

منبع: روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی اراک
کلمات کليدي
نوسازی, مرکز آموزشی درمانی ولیعصر
بیشتر


طراحی و اجرا: اداره آمار و فن آوری اطلاعات دانشگاه
Copyright © 2010 Arak University of Medical Sciences - All rights reserved