جمعه 28 دي 1397  
English خانه تماس با ما نقشه سایت


1395/2/13 دوشنبه دوازدهم اردیبهشت سالروز شهادت استاد مطهری شهید مطهری آموزگار علم و اخلاق
دوازدهم اردیبهشت، سالروز شهادت استاد شهید مرتضی مطهری در سال 1358

به گزارش خبرگزاری مهر در سال 1316 با وجود مبارزه شدید رضاخان با روحانیت و به رغم مخالفت دوستان و نزدیکان، برای تکمیل تحصیلات خود عازم حوزه علمیه قم شد . در آن زمان ، آیت الله العظمی حاج شیخ عبدالکریم حائری یزدی مؤسس گرانقدر حوزه ، به تازگی دیده از جهان فرو بسته و ریاست حوزه را سه تن از مدرسان بزرگ آن آیات عظام سید محمد حجت، سید صدرالدین صدر و سید محمد تقی خوانساری به عهده گرفته بودند .

استاد مطهری در دوره اقامت پانزده ساله خود در قم از محضر مرحوم آیت الله العظمی بروجردی (در فقه و اصول) و حضرت امام خمینی (به مدت دوازده سال در فلسفه ملاصدرا و عرفان و اخلاق و اصول) و مرحوم علامه سید محمد حسین طباطبائی (در فلسفه، الهیات، شفای بوعلی و دروس دیگر) بهره گرفت.

مؤلف شهید مدتی نیز از محضر مرحوم آیة الله حاج میرزا علی آقا شیرازی در اخلاق و عرفان بهره های معنوی فراوان برد. از اساتید دیگر استاد مطهری می توان از مرحوم آیة الله سید محمد حجت (در اصول) و مرحوم آیت لله سید محمد محقق داماد (در فقه) نام برد. وی در مدت اقامت خود در قم ، علاوه بر تحصیل علم، در امور اجتماعی و سیاسی نیز مشارکت داشت و از جمله با فدائیان اسلام در اتباط بود.

در سال 1331 در حالی که از مدرسین معروف و از امیدهای آینده حوزه به شمار می رفت، به تهران مهاجرت کرد و به تدریس در مدرسه مروی ، تألیف و سخنرانیهای تحقیقی پرداخت.

در سال 1334 اولین جلسه تفسیر انجمن اسلامی دانشجویان توسط استاد مطهری تشکیل شد. در همان سال، تدریس خود در دانشکده الهیات و معارف اسلامی دانشگاه تهران را آغاز کرد. در سالهای 1337 و 1338 زمانی که انجمن اسلامی پزشکان تشکیل شد ، استاد مطهری از سخنرانان اصلی این انجمن بود و در طول سالهای 1340 تا 1350 سخنران منحصر به فرد این انجمن به شمار می رفت که بحثهای مهمی از ایشان به یادگار مانده است.

از سال 1341 (آغاز نهضت امام خمینی) استاد مطهری به طور فعال در کنار امام بود، به طوری که می توان سازماندهی قیام پانزده خرداد در تهران و هماهنگی آن با رهبری امام را ، مرهون تلاشهای او و یارانش دانست . استاد در ساعت یک بعد از نیمه شب روز چهارشنبه پانزدهم خرداد 1342 به دنبال یک سخنرانی مهیج علیه شخص شاه ، به وسیله پلیس دستگیر به زندان موقت شهربانی منتقل شد . پس از 43 روز به دنبال مهاجرت علمای شهرستانها به تهران و فشار مردم، به همراه سایر روحانیون از زندان آزاد شد.

پس از تشکیل هیئتهای مؤتلفه اسلامی، استاد مطهری از سوی امام خمینی ، همراه چند تن دیگر از شخصیتهای روحانی عهده دار رهبری این هیئتها گردید. پس از ترور "حسنعلی منصور" نخست وزیر وقت توسط شهید محمد بخارایی ، کادر رهبری هیئت های مؤتلفه شناسایی و دستگیر شد، ولی از آنجا که قاضی این پرونده مدتی در قم نزد استاد تحصیل کرده بود ، به ایشان پیغام فرستاد که : "حق استادی را به جا آوردم" و بدین ترتیب استاد شهید از مهلکه جان سالم بدر می برد.

پس از تبعید امام خمینی به خارج از کشور، مسئولیت استاد مطهری و یارانش سنگین تر شد. در این زمان وی به تألیف کتاب در موضوعات مورد نیاز جامعه و ایراد سخنرانی در دانشگاهها، انجمن اسلامی پزشکان، مسجد هدایت، مسجد جامع نارمک و ... ادامه می دهد.

به طور کلی استاد شهید (که به یک نهضت اسلامی معتقد بود نه به هر نهضتی) برای اسلامی کردن محتوای نهضت، تلاشهای ایدئولوژیک بسیای نمود و با کجروی ها و انحرافات ، سرسختانه مبارزه کرد. در سال 1346 به کمک چند تن از دوستان اقدام به تأسیس حسینیه ارشاد نمود. ولی پس از مدتی به علت تکروی و کارهای خود سرانه و بدون مشورت یکی از اعضای هیئت مدیره و ممانعت او از اجرای طرحهای استاد و از جمله ایجاد یک شورای روحانی که کارهای علمی و تبلیغی حسینیه زیر نظر آن شورا باشد ، سرانجام در سال 1349 با وجود زحمات بسیاری که برای آن مؤسسه کشیده بود و به رغم امید زیادی که به آینده آن بسته بود، در حالی که در آن چند سال خون دل زیادی خورده بود از عضویت هیئت مدیره استعفا داد .

در سال 1348 به خاطر صدور اعلامیه ای با امضای ایشان و حضرت علامه طباطبایی و آیت الله حاج سید ابوالفضل مجتهد زنجانی مبنی بر جمع اعانه برای کمک به آوارگان فلسطینی و اعلام آن طی یک سخنرانی در حسینیه ارشاد، دستگیر و مدت کوتاهی در زندان انفرادی به سر برد.

از سال 1349 تا 1351 برنامه های تبلیغی مسجد الجواد را زیر نظر داشت و غالباً خود سخنران اصلی بود، تا اینکه آن مسجد و به دنبال آن حسینیه ارشاد تعطیل گردید و بار دیگر استاد مهطری مدتی تحت باز داشت قرار گرفت. پس از آن ، استاد شهید سخنرانی های خود را مساجدی چون مسجد جاوید و مسجد ارک ایراد می کرد. بعد از مدتی مسجد جاوید نیز تعطیل گردید تا اینکه در حدود سال 1353 ، ممنوع المنبر شد و این ممنوعیت تا پیروزی انقلاب اسلامی ادامه داشت.

شهید مطهری در دوران اقامت حضرت امام در پاریس، سفری به آن دیار نموده و در مورد مسائل مهم انقلاب با ایشان گفتگو کرد . در همین سفر، امام خمینی ایشان را مسئول تشکیل شورای انقلاب اسلامی نمود.

هنگام بازگشت امام خمینی ( ره ) به ایران، مسئولیت کمیته استقبال از امام را شخصاً به عهده گرفت و تا پیروزی انقلاب اسلامی و پس از آن همواره در کنار رهبرعظیم الشأن انقلاب اسلامی و مشاوری دلسوز و مورد اعتماد برای ایشان بود، تا اینکه در ساعت 20: 22 روز سه شنبه 11 اردیبهشت ماه سال 1358 در تاریکی شب ، در حالیکه از یکی از جلسات فکری سیاسی خارج شده بود ، با گلوله گروه نادان و جنایتکار فرقان که به مغزش اصابت نمود به شهادت می رسد و امام و امت اسلام در حالیکه امیدها به آن بزرگمرد بسته بودند در ماتمی عظیم فرو رفتند.

شهید مطهری از دیدگاه امام خمینی(ره)

1 - خدمتی که مرحوم شهید مطهری به نسل جوان و دیگران کرده است ، کم کسی کرده است.
«صحیفه نور.جلد16 صفحه 145 »
2 - کسی دیگری جز شهید مطهری سراغ ندارم که بتوانم بگویم بی‌استثنا آثارش خوب است ،انسان ساز است.
«صحیفه نور.جلد 16صفحه 145 »
3 – مطهری که برطهارت روح و قوت بیان کم نظیر بود، رفت و به ملأ اعلی پیوست.
«صحیفه نور.جلد6 صفحه 109 »
4 – بدخواهان بدانند که با رفتن او شخصیت اسلا‌می‌ وعلمی‌و فلسفی‌اش نمی‌رود .ترورها ن‌می‌توانند شخصیت اسلا‌می‌مردان اسلام را ترور کنند.
«صحیفه نور.جلد6 صفحه 109 »
5 – آثار قلم وزبان او بی استثناء آموزنده و روان بخش است.
«صحیفه نور.جلد14 صفحه 208 »
6 – من به دانشجویان و طبقه روشنگران متعهد توصیه ‌می‌کنم که کتابهای این استاد عزیز را نگذارند با دسیسه‌های غیر اسلا‌می‌ فراموش شود.
«پیام انقلاب شماره 135 صفحه 18»
7 – من در تربیت چنین فرزندانی که با شعاع فروزان خود مردگان را حیات ‌می‌بخشند و به ظلمتها نور ‌می‌افشانند ، به اسلام بزرگ، مربی انسانها و به ملت اسلا‌می‌تبریک ‌می‌گویم.
«صحیفه نور.جلد6 صفحه 109»شهید مطهری از دیدگاه مقام معظم رهبری

1 – شهید مطهری تاریخ را خوب ‌می‌دانست و دوره‌های مختلف تاریخی کشو ما را بعد از اسلام ، ایشان یقیناً مطالعه کرده بود و ‌می‌دانست.
«پیام انقلاب شماره 31»
2 – هیچ یک از متفکرین زمان ما فرآورده‌ای در حد مطهری ندارند.
«پیام انقلاب شماره 31 صفحه 32»
3 - شهید مطهری در حراست از مرزهای ایدئولوژیک و حفظ نه شر قی ونه غربی بخصوص التقاط زدایی از اندیشه اسلامی، یک فرد بی نظیر بود.
«پیام انقلاب شماره 31 صفحه 33»
4 – شهید مطهری از شاگردان دوره اول امام در مباحث فقه واصول فلسفه است.
«پیام انقلاب شماره 31 صفحه 33 »
5 – تنها کسی که هم از لحاظ کمیت و هم از لحاظ کیفیت خوبترین فرآورده را تقدیم محیط اندیشه اسلا‌می‌کرد شهید مطهری بود.
«پیام انقلاب شماره 31 صفحه 34»
6 – شهید مطهری بی اغماض در مقابل هرگونه وابستگی و گرایش ‌می‌ایستاد.
«پیام انقلاب شماره 31 صفحه 35»
7 – در هر یک ساعت و هر روز عمر با برکت کسی مثل شهید بزرگوار مطهری برای ملت اسلا‌می‌و یکایک مردم مسلمان دارای فایده است، حسنه است.
«روزنامه اطلاعات 12/2/70»
8 – جریان فکری شهید مطهری در محیط ذهنی انقلاب جریان ممتازی است.
«روزنامه اطلاعات 12/2/69 »
9 – آثار شهید مطهری مبنای فکری کنونی ماست.
«روزنامه اطلاعات 19/11/75 »
10 – شهید مطهری چشمه فیاض و جوشان بود.
«روزنامه اطلاعات 12/2/70 »
شهید مطهری از دیدگاه شخصیتهای علمی‌، سیاسی اجتماعی کشور
1 – شهید مطهری مغز وقوه عاقله تشکیلات روحانیت بود و دشمنان هم این را بخوبی ‌می‌دانستند.
شهید محلاتی
«پیام انقلاب شماره 161، 20/2/65»
2 – شهید مطهری به گردن انقلاب اسلا‌می‌و ملت مسلمان حق عظی‌می‌دارد و بی جهت نیست که امام امت فرمودند: (محصول عمر من بود).
شهید محلاتی
«پیام انقلاب شماره 161، 20/2/65»
3 – استاد شهید مطهری براستی از آن گروهی بود که علم را برای فقه و عقل دوست داشتند.
شهید محلاتی
«پیام انقلاب شماره 161، 20/2/65»
4 – استاد شهید مطهری هیچگاه از فعالیت ومبارزه سیاسی جدا نبود.
شهید محلاتی
«پیام انقلاب شماره 161، 20/2/65»
5 – شهید مطهری در راه شناساندن چهره اصیل اسلا‌می‌نخست قلمش را داد و آنگاه خودنش.
شهید محلاتی
«پیام انقلاب شماره 161، 20/2/65»
6 – شهید مطهری پاک زندگی کرد و پاک مرد، اما دلهای دوستانش را آتش زد.
شهید محلاتی
«پیام انقلاب شماره 161، 20/2/65»
7 – استاد شهید مطهری در جنبه تعلیم از نعمتهای وافری برخوردار بودند. استعداد خوب، بیان رسا، نثر زیبا پخته و به شوه انبیاء تدریس ‌می‌کرد.
شهید محلاتی
«پیام انقلاب شماره 161، 20/2/65»
8 - شهید مطهری علم را برای فقه وعقل دوست داشت و اهل تفکر و تدبر بود، تعبدی چیزی را ن‌می‌پذیرفت.
شهید محلاتی
«پیام انقلاب شماره 161، 20/2/65»
9 – از نظر خط فکری در زمینه ایدئولوژی ایشان نخست با خطوط التقاطی وانحرافی مخالف داشتند ودر برابر آنها حساسیت داشتند به طوریکه با احزاب و گروهاییکه التقاطی داشتند سخت درگیر ‌می‌شدند.
شهید بهشتی
«پیام انقلاب شماره 31»
10 – امروز سخنان و نوشته‌ها و همه آثار شهید مطهری راهنماست.
حجة الاسلام‌هاش‌می‌رفسنجانی
«روزنامه اطلاعات 10/2/67»
11 – آثار شهید مطهری در همه جا گسترده است، یادگارهای او برای همه جهانیان ‌می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد.
حجة الاسلام‌هاش‌می‌رفسنجانی
«روزنامه اطلاعات 11/2/67»
12- من هر چه از فلسفه و علوم انسانی دقیق وعمیق برای ایشان (شهید مطهری)‌می‌گفتم مطمئن بودم که مطالبم هدر ن‌می‌رود.
علامه طباطبائی
«پیام انقلاب شماره 31 12/2/60 »
13 – شهید مطهری اسلام شناس وارد و پیاده کننده اسلام بود.
آیت اللّه مشکینی
«پیام انقلاب شماره 31 12/2/62»
14 – (شهید مطهری ) اسلام را خوب درک کرده بود و سدی مقابل خواست کمونیستها و ضد الهی‌ها بود.
آیت اللّه مشکینی
«پیام انقلاب شماره 31 12/2/62»
15 – شهید مطهری خدمت شایانی در نشر حقایق اسلا‌می‌انجام داد، و از اینکه از شرق زدگی و غرب زدگی احتیاط بکند و ره مستقیم را برود ، دقم برجسته‌ای برداشته است.
آیت اللّه مشکینی
«پیام انقلاب شماره 31 12/2/62»
16 – شهید مطهری در شاخه‌های مختلف اسلا‌می‌خاصه اعتقادات ، متخصص بود و استقامت فکری عجیبی داشت.
آیت اللّه مشکینی
«پیام انقلاب شماره 31 12/2/62»
17 – افکار شهید مطهری زمین مساعدی برای کشت مطالب بود.
آیت اللّه مشکینی
«پیام انقلاب شماره 31 12/2/62»
18 – سه تیپ هستند که با خط فکری شهید مطهری مخالفند: مادیون و ضد الهیون ، التقاطیون و ملی گرایان .
آیت اللّه مشکینی
«پیام انقلاب شماره 31 12/2/62»
بیشتر


در باره استان
در باره دانشگاه
تماس با ما
نقشه سایت 
راهنمای سرویسهای تحت وب
پست الکترونیک 
سامانه سیب 
طراحی و اجرا: اداره آمار و فن آوری اطلاعات دانشگاه
Copyright © 2010 Arak University of Medical Sciences - All rights reserved